HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100P4W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100 A, 125 VAC, 2 Pole, Yellow | AB3TNF 1VCJ1
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100P4W Iec Pin And Sleeve Plug, Male, 100 A, 125 VAC, 2 Pole, Yellow
Item: AB3TNFModel: HBL3100P4WCross Ref: 1VCJ1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Plug
Amps 100A
Cap Type No Cap, Cover
Color Yellow
Connection Orientation Straight
Cord Type Portable
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 3.44"
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 5 hp
Housing Color Yellow
Housing Material Polybutylene Terephthalate
Ip Rating IP67
Material Composite
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Number Of Wires 3
Overall Length 12.63"
Phase 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl3100p4w.pdf
Switch Rated No
Type Plug
Ul 94 Flammability Rating HB
Voltage 125V
Voltage Rating 125V AC
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG