HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C4W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 125 VAC, 2 Pole, Yellow | AB3TNE 1VCH9
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100C4W Iec Pin And Sleeve Connector, Female, 100 A, 125 VAC, 2 Pole, Yellow
Item: AB3TNEModel: HBL3100C4WCross Ref: 1VCH9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Connector
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Yellow
Compatible With Series Hbl Heavy Duty
Conductor Size #3 AWG to #1 AWG
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 3.88"
For Maximum Cable Diameter 1.94"
For Minimum Cable Diameter 1.065"
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Horsepower Rating 5 hp
Housing Color Yellow
Housing Material PBT
Housing Material Grade Grade Zytel 801
Ip Rating IP68, IP69K
Market Industrial
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Cord
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Conductors 3
Number Of Poles 2.0
Number Of Wires 3
Outside Diameter 5.06"
Overall Length 13.14"
Phase 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl3100c4w.pdf
Resistance Properties Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Reverse Service No
Shrouded Yes
Switch Rated No
Type Connector
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage 125V
Voltage Rating 125V AC