HUB CITY 0270-09497 Worm Gear Drive, 0.691 HP, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear Drive |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Hp | 0.691 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 140TC |
| Mounting Style | A |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 1.688" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Rating | 1567 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | center distance | input style | ratio | output | output diameter | output shaft | motor frame size | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09215 | 3 1/4" | C Face Quill | 25:1 | 70 RPM | 1 1/2" | Shaft | 140TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-10140 | 3 1/4" | C Face Quill | 30:1 | 58.3 RPM | 1 5/8" | Hollow Bore | 180TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09533 | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 1.938" | Hollow Bore | 140TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09319 | 3 1/4" | C Face Quill | 8.02:1 | 233.3 RPM | 1.438" | Hollow Bore | 56C | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09902 | 3 1/4" | C Face Quill | 50:1 | 35 RPM | 1 3/4" | Hollow Bore | 56C | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09543 | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | 29.2 RPM | 2" | Hollow Bore | 140TC | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09911 | 3 1/4" | C Face Quill | 25:1 | 70 RPM | 1 7/8" | Hollow Bore | 56C | - | - | RFQ
|
Explore Products
- WEG 00236ES1BJP56J-S 14804680 Jet Pump Motor, 2 HP, 3600 RPM, 115/208-230 V, 1 Phase, TEFC, 56J Frame, Footed
- LOVEJOY 68514410257 AL050 HUB 1/2 N/KW AL Coupling Hub AL050 Coupling Size, 1/2 Inch Bore Size, No Keyway
- KLEIN TOOLS 32525 32525-0 Bit Set, Tamperproof, 32 Piece
- MAIN FILTER INC. MF0303954 HPD208B03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- FABORY U01010.100.0300 Tap Bolt, 1 In - 8 Thread Size, 3 In Lg., 43/64 In Head Ht., 1 1/2 In Head Wd., 120000 psi TS
- WALTER TOOLS CPMT09T308-FP4 WPP10S Diamond Turning Insert, Neutral, 5/32 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
- APPROVED VENDOR 1VU38 Tapping Sheet Metal Screw, 1 1/4 In Lg., 1/8 In Head Ht., 0.322 In Head Dia., 8 Screw Size, Square, Pan, Pln
- DIXON 420FGXFGAL44021
Explore More
- KEYSHAFT
- Spring Hinges
- Spring Assortments
- Breathers and Vents
- Cordless Circular Saws
- HVAC Brush Accessories
- OIL SAFE Premium Pumps
- IRONCLAD Pro Gloves
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- ANVIL 212 Series Medium Pipe Clamps, Stainless Steel
- SPEEDAIRE Oil Removal Element, Air Filter
- MAG-MATE Boots
- DURAPULSE GS20 Series AC General Purpose Drives
- DESTACO RPW Series Parallel Grippers
- AMETEK LAMB Discharge Vacuum Motors, 7.2 Frame Size, 120V, Peripheral, 2 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09497 Worm Gear Drive, 0.691 HP, 0.875 Inch I.D, 1.688 Inch O.D, Stainless Steel





