HUB CITY 0270-08950 Worm Reducer, 3.564 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 11 |
| Hp Range | 3 hp (Less Than 5 hp) |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Hp | 3.564 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Length | 11 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 1000 lbs.-in. to 2500 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 1172 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 10:01 |
| Ratio Range | 10:01 |
| Series | SSW240 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
| Width | 9 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08956 | - | C Face Quill | 50:1 | - | 35 RPM | 1.188" | - | - | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08962 | - | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | 175 RPM | 1 1/4" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08806 | 3.564 hp | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | - | - | 175 RPM | 140TC | - | RFQ
|
![]() |
0270-08839 | - | C Face Quill | 100:1 | 2.38" | 17.5 RPM | 1.438" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08804 | - | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | 350 RPM | 1.188" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08816 | 5.323 hp | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | - | - | 350 RPM | 140TC | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08935 | - | Quill | 100:01:00 | 2 2/5" | Hollow | 1" | 17.5 RPM | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- BROWNING 1176841 DS80R21 Roller Chain Sprocket, Steel, Double Single Strand Type DS-2, 1-1/8 to 3-3/4 in Bore Dia, 7.235 in OD, 80 Chain Size, 21 Teeth, 6.71 in Pitch Dia
- KEO MC6022-6X1/8X1 1/4-48T 105-09450 Cutting Tool, High Speed Steel, 6 Inch Dia., 1/8 Inch Thick
- APOLLO VALVES 82246B1 Ball Valve, 1-1/4 Inch Bronze, 3 Pieces, 6 Inch Male
- JAMCO LR448Z800GP Utility Cart Steel 54 Lx37 W 1200 Lb.
- LINN GEAR 12b18-54 Bevel Gear, 12 Diametral Pitch, 1.50 Inch Pitch Diameter, 0.5 Inch Stock Bore
- CLEVELAND C60384 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 13/32 Inch Milling Dia, 1 Inch Length Of Cut
- SMC VALVES MBW63-PS Seal Kit, 63 mm Size
- GRAINGER 467_24_0 Stainless Steel Round Tube 304, 1/2 Inch Dia, 24 Inch Length, 0.049 Inch Wall Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Bushings
- Coring Bits
- Stencils and Stencil Sets
- Specialty Mats
- Oil Filter and Can Crushers
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- CONDOR Chemical Resistant Gloves, 15 Mil Thick, Diamond, Green
- DAYTON Auxiliary Contacts
- BROAN NUTONE Range Hoods
- WOODHEAD 130118 Series Festoon Tow Car
- PULS DC DC Power Supplies
- PLAST-O-MATIC PS Series Pilot Operated Solenoid Valves, 120V, 60Hz
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08950 Worm Reducer, 3.564 Hp, 1.188 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel





