HUB CITY 0270-08899 Worm Reducer, 0.307 Hp, 1.250 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 180TC |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Height | 11 |
| Hp Range | 1/3 hp (Less Than 1/2 hp) |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Hp | 0.307 hp |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Keyway Size | 1/4" x 1/8" |
| Length | 11 |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Shaft Direction | Left, Right |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 648 lbs.-in. |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Stainless Steel |
| Ratio | 100:01:00 |
| Ratio Range | 100:1 to 250:1 |
| Series | SSW240 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | A |
| Width | 9 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | input style | ratio | center distance | output | output diameter | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-08956 | - | C Face Quill | 50:1 | - | 35 RPM | 1.188" | - | - | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08962 | - | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | 175 RPM | 1 1/4" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08806 | 3.564 hp | C Face Quill | 10:1 | 2.38" | - | - | 175 RPM | 140TC | - | RFQ
|
![]() |
0270-08839 | - | C Face Quill | 100:1 | 2.38" | 17.5 RPM | 1.438" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08804 | - | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | 350 RPM | 1.188" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-08816 | 5.323 hp | C Face Quill | 5:1 | 2.38" | - | - | 350 RPM | 140TC | €3,074.36 | |
![]() |
0270-08935 | - | Quill | 100:01:00 | 2 2/5" | Hollow | 1" | 17.5 RPM | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- ANVIL 0831013404 3/8 X 101/2 Imp Galvanized Steel Nipple
- TSUBAKI 40B26FL Finished Bore Sprocket, 26 Teeth, 3/4 Inch Bore
- CLIMAX METAL PRODUCTS 2ISCC-175-175KW Coupling Rigid Steel
- REGAL 008960AS88 Hand Tap Set With TiALN Coating, #0-80 UNF, H2 Limit, 2 Flutes
- HONEYWELL VGF31LD60 Globe Valve, 3-Way, Divert Flanged
- APOLLO VALVES 2340403 Water Gauge, 3/4 Inch Size, Stainless Steel
- FABORY M01258.100.0025 Flange Bolt, 22.3mm Flange Dia., M10-1.50 Thread Size, Class 8.8 Grade
- WINSMITH E30MDTDF2000H0 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Wheel Adapters
- Jointers
- Hook and Loop Fasteners
- Rope Barrier Accessories
- Drum Rollers
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- MUELLER INDUSTRIES 862CS-BC Y Strainers
- OLFA Precision Art Blade
- WINDJAMMER LLC Brushless DC Blowers, 5 Inch Frame Size, Tangential
- WATTS 5000SS Series Reduced Pressure Detector Assemblies
- SEALMASTER CRBFC Series Four-Bolt Flange Bearings, Bolt-On Caps
- MILWAUKEE VALVE Spring Cartridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-08899 Worm Reducer, 0.307 Hp, 1.250 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel






