HUB CITY 0220-84604 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- VOLKEL 08736 Thread Insert, Stainless Steel, UN x 8 1.3/4 x 8 - 1.5D Size
- GROVE GEAR R8672098.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- EATON 70-7868-4 Safety Switch Base, Switching Base, 800A, Switching Base, 800A, Non-Fusible Safety Switches
- WINTERS INSTRUMENTS PFP2327ZR Ss 6 Inch, 30 Inch, /0/15 Psi/Kpa 1/2 Inch, Npt Bttm With Stabilizr
- HERKULES G375 Automatic Paint Gun Washer 5 Gallon
- BOSTON GEAR 13224 Cast Iron Worm Gear
- STREN-FLEX EEF4-908-10 Web Sling Eye Eye 10 Feet Length 45000 Lb Cap
- REGAL 008115AS33 Hand Tap, #5-40 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Taper With Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Engine Driven Pumps
- Panel Indicator Lights
- Laminating Pouches and Film
- Isolation Transformers
- Boring and Grooving Tool Holders
- TURTLESKIN CP Apron
- AKRO-MILS 35180 Nest And Stack Totes
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- LOUISVILLE AE1200HD Series Aluminum Extension Ladders
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- DIXON Combination Units
- TENNSCO Deck Level Reinforcement
- SGS PRO Cylinder Burs
- CARRIER Limit Switches
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84604 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

