HUB CITY 0220-84595 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- TEADIT CGF1570.018.034.300 Full Face Cut Gasket, Tealon 1570, 1/8 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 300# Class
- EATON JG3250XA12D14S43 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 14 Kaic At 480 Vac, Aluminum
- BAND-IT L15699 Clip, 200/300 Stainless Steel
- HANSON SQ-0-14 Squeezer Die, Steel, 1 In Lg., 1/8 In Rivet Dia., Rnd Head
- HEATHROW SCIENTIFIC HS23202A Cryogenic Vial, Polypropylene, 1.93 Inch Overall Ht, 0.47 Inch Overall Dia
- APOLLO VALVES 13213B15 Safety Relief Valve, Cast Bronze, MNPT, FNPT, 1 1/4 in Inlet Size, 1 1/2 in Outlet Size
- MACROMATIC TH44166-31J Time Delay Relay, On/Off Delay Switch Trigger, SPDT, 12V DC, 1 to 100 sec., Control Voltage
- SANDPIPER 175.113.000 Insert
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Lifters and Tilters
- Multiprocess Welders
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- Industrial Pool and Spa Pumps
- Hazardous Location Safety and Disconnect Switches
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- B & P MANUFACTURING Liberator Hand Truck Brake Handles
- FATH INC Angle Connectors
- WIRECRAFTERS Guards
- AME INTERNATIONAL Aerochocks Aviation Wheel Chocks
- LIFT-ALL Webmaster 1200 Slings, Type 4, Single Ply, Polyester
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84595 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

