HUB CITY 0220-84591 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Friday, Apr 10
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- AIGNEP N030204131000 Filter Regulator, 3/8 NPTF, 5 micro meter, 0-116 PSI, Manual
- TITAN FASTENERS CWA08416B
- DDS 22025015TB Rotary Shaft Oil Seal, Tb, Nitrile, 220 mm ID, 250 mm Od, 15 mm Width
- MORSE CUTTING TOOLS 34610 Spiral Flute, ‎3/8-24 Nf Size, 3 Flute, H7 Semi-Bottom
- MERSEN FERRAZ 64061J Fuse Base, 600V, 400A, Class J, 1 Pole, Tin Plated, Copper Box
- SPEEDGLAS 7010315299 70071623931 / 56200 / 06-0201-30 Starter Kit, Welding Helmets
- ASHCROFT 302232SD15LXBLCYC4LMMYU215#&V Digital Pressure Gauge, -15 to 0 to 15 PSI, 3 Inch Dial, 1 1/2 Inch Tri-Clamp, Bottom
- APOLLO VALVES 88A24970 Carbon Steel Class 150 Full Port Ball Valve with 316 SS Ball and Stem, 4 Inch Extended Bonnet 2-1/2 Inch, 2 x Flange
Explore More
- KEYSHAFT
- Locking Pliers
- Sponges and Scouring Pads
- Carriage Bolts
- Dial Thermometers
- Lab Adapters and Joints
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- ANVIL Extra Heavy Grooved Plugs
- MORSE DRUM Pail Pro Series Can Tipper
- EATON KD Series Complete Molded Case Circuit Breakers, K Frame
- EATON Option Card
- BOSTON GEAR 8 Diametral Pitch Steel Stem Pinions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84591 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

