HUB CITY 0220-84588 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Wednesday, Apr 15
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- LABCONCO 700402000 Freeze Dryer, Benchtop Freeze Dryer, 4.5 L Holding Capacity, -50 Deg C, 115 V Volt
- PASS AND SEYMOUR WWRL10WH Switch, WiFi
- CHEMGLASS CG-1406-07 Buchner Funnel, 40 mm Stem OD - Metric, 99 mm Stem Length - Metric
- APPROVED VENDOR 4WKK6 Pipe 1 1/4 Inch 316 Stainless Steel 120 Inch Length Schedule 80
- ANVIL 0361510571 Tee, Forged Steel, Galvanized, Threaded, Size 2 1/2"
- THOMAS & BETTS 4294 Elbow, 1-1/2 Inch Size
- GRAINGER PS-PTFEB-143 Rectangle Stock, 1 Inch Plastic Thick, 1 Inch Width X 24 Inch Length, Black, Opaque
- AEROQUIP 1AA8MT8 Hydraulic Tube Fitting, Carbon Steel, Female x Genderless
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Siren Systems
- Paint Trays and Buckets
- Mechanical Connectors
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- Lens Cleaning Stations
- ANSELL 08-354 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- HOFFMAN Hinge Cover With 3 Point Latch Industrial Enclosures
- KERN AND SOHN BFS-N-ACC Series Ascending Ramps
- NORTON ABRASIVES Gemini Ductile C SC High Speed Cut-Off Wheels, Type 01/41
- MIGHTY LINE No Forklift Traffic Peel and Stick Floor Signs
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 3.7 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84588 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

