HUB CITY 0220-84571 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- HUMBOLDT H-4250 Soil Sampling Auger, Spiral-Type
- LINN GEAR 1310X.500 Bushing, 0.5 Inch Bore Dia., 2.62 Inch Hub Diameter
- CASH VALVE FRM-BWZSASBF01-D7 Pressure Regulator, 3/8 Inch Size, Brass Water/Air/Oil/Gas, 75-175 PSI, Buna-N, STL, Fillister Screw
- SOLO SLB4848-V2 Temperature Controller, 1/16 D Inch Size, 2-Line Lcd Or Thermocouple Input
- APPLETON ELECTRIC IG30308P
- RULAND MANUFACTURING QCL-42-A 2 5/8 Inch Quick Clamping Shaft Collar, Aluminum, Quick Release, 4.724 Inch OD, 0.748 Inch Wd.
- REGAL 029090AS94 Hand Tap, M8 x 1 Size, D5 Limit, 4 Flutes, Taper, Metric, Left Hand With Alcrona Coating
- APPLETON ELECTRIC CMLEDC703G5BU Hazardous Lighting Fixture, Power 70W
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Bits
- Scoop Shovels
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Pipe and Valve Covers
- Left Hand Inserts
- ULTEM PEI Sheet Stock
- ALLEGRO SAFETY Saran Maintenance Free Hoods
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- SQUARE D Q1 Series Plug-In Molded Case Circuit Breakers
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Knife Edge Clamp
- VERMONT GAGE Chr XX Go Reversible Assemblies, Red
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1/4-28 Unf Lh
- RHEEM Conversion Kit Assemblies, Eld, Elds, 240V, 4000W
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84571 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

