HUB CITY 0220-84563 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26AZ25R14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- AMERICAN WELDQUIP 600A-60-LBT-H Cutting Torch Gooseneck, 600 Amp, 45 Deg. Neck Bend, Spc
- MAIN FILTER INC. MF0432264 XH04653 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Buna Seal, 9.29 Inch Height
- REELCRAFT 300010 Swivel
- SIOUX CHIEF 773 Acid/Cement Brush, Brush 3/4 Dope Wood Handle
- GRAINGER BULK-CS-GFR4-230 Fiberglass Epoxy Laminate Rectangular Bar, 2 Inch x 12 Inch Nominal Size
- MORSE DRUM 1-5154SS-E1 Custom Stainless Stationary Drum Roller, 20 Rpm, 1/2 Hp, 60 Hz Explosion Proof Motor
- MASTERDRIVES 1610-40MM Cast Iron Taper Lock Bushing, 40mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Indicator Lights
- Bearing Accessories
- Shoe Cover and Hairnet Dispensers
- Industrial and Fire Hose Nozzles
- Personal Eye Wash Stations
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- TYGON C-210-A Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- MAIN FILTER INC. Hydraulic Filters, Wire Mesh, 74 Micron
- COOPER B-LINE Mini Channel Spring Nuts
- SPEARS VALVES PVC Premium Electric Actuated Lug Insert Butterfly Valves, Zinc Lug, EPDM
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 5 Shelf Stainless Solid Shelving Add On Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84563 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
