HUB CITY 0220-84561 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- 80/20 4349 15 S L Pivot Arm
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DIV24SL Slanted Shelf, 24 Inch Divider
- GATES 723686413 Field Attachable Coupling
- APPROVED VENDOR 6YB63 Pegboard Shelf Tray, 6 in x 12 in x 3 in, Screw-In, Surface, Blue
- EATON SPHM1RM07R5A Hydraulic Supplementary Protector, 277 VAC, 7.5A, 3 kA Interrupt, 1P, Magnetic Trip
- ANVIL 0338089709 2 X 11/4 Xxh Eccentric Bevel Both Ends Swage Nipple
- PIP 100-95-501W Cleanroom Paper, 8.5 x 11 Inch Size, Yellow, Case
Explore More
- KEYSHAFT
- Equipment and Safety Labels
- Digital Calipers
- Inline Strainers
- Paint Shields and Trim Guides
- Stainless Steel Expanded Sheets
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm Dotted/Double Dipped
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- BELL & GOSSETT Strainer Pipeline Y
- HARTELL AL2 Series Condensate Pumps
- COOPER B-LINE Type 4 Quarter Turn Enclosure Inserts
- CEMENTEX USA Replacement Lenses
- FILLRITE NX25-120 Series Fuel Transfer Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84561 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
