HUB CITY 0220-84559 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Wednesday, Apr 15
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- CEMENTEX USA IS12-24 6PT WO Socket, 1/2 Inch Square Drive, 3/4 Inch Size, 6 Points, Flush Connect
- APOLLO VALVES 15118B100 RVA1534100 Air Relief Valve, 3/4 Inch Size, 100 Psi Pressure, Brass
- WIRECRAFTERS RE101048SD3 Enclosure Kit, 3 Bays, 120 Inch X 48 Inch X 120 Inch, 10 Ga, Steel, Powder Coated, Gray
- VERMONT GAGE 141155600 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.5560 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 29125 Chucking Reamer, ‎0.1035 Inch Dia., 4 Flute, Round Shank, Hss, 3-1/2 Inch Length
- BALDOR / DODGE 128090 F4B-SL-200 Flange-Mount Bearing Unit
- APOLLO VALVES 70646A0 Ball Valve, 1-1/4 Inch Size, Bronze, 3-Way, Stainless Steel, Ball And Stem
- CHRISLYNN 86145B Precision Bottoming Tap, UNF, 1 17/32 Inch Drill, HSS
Explore More
- KEYSHAFT
- Open End Wrenches
- Spreader Beam Accessories
- Proximity Sensors and Switches
- HVAC Brush Accessories
- Backpack and Pump Sprayer Accessories
- LEATHERHEAD TOOLS Breacher Irons Series, Halligan And Sledges
- CONDOR Smooth PU Antistatic Gloves
- CONDOR Standard Deerskin Leather Work Gloves
- ANVIL AS300 Series Channels, Solid
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- ZSI-FOSTER Beta Standard Series, Strut Nuts
- MILWAUKEE Assemblies
- ALTRONIX SMP5CTX Series Power Supply/Chargers
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL Extra Heavy Duty Receptacles, Specification Grade, 20A
- NIBCO Drop Ear Elbows, 90 Degrees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84559 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
