HUB CITY 0220-84554 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- VOLKEL 16185 NOGO Plug Gauge, DIN EN ISO 228-2, G (BSP) 2 Inch x 11 Size
- DIXON 3020-A-SS Adapter Coupling, Male Adapter x 2 Inch Female NPT, Stainless Steel, 3 Inch Size
- PASS AND SEYMOUR PT1597HGTRWRGRY GFCI Receptacle, Hospital Grade, Tamper Resistant, 15A
- WINTERS INSTRUMENTS PFH913 Ss Liquid Filled Gauge, 2.5 Inch, 0/10, 000 Psi/Kpa Brass 1/4 Inch, Lb
- WALTER TOOLS RDMX1003M0T-A27 WKP25S 6071203 Carbide Milling Insert Rdm x 1003m0t-a27
- VERMONT GAGE 141166470 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6647 Inch Size
- MARTIN SPROCKET 7 N Quadra-Flex Sleeve
- GRAINGER 4381018130 Reducing Tee, 2 Inch X 2 Inch X 1 1/2 Inch Pipe
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- MIG Welders
- Laser Level Accessories
- Chemical-Resistant Pumps
- Carbon Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- PROTO Impact Socket, 8 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- WRIGHT TOOL Extra Heavy Service Forged C Clamps
- EATON Brake Shoe Linings
- BEL-ART - SCIENCEWARE Test Tube Racks
- ARCH CUTTING TOOLS SERRATED Chatter-Free Boring Bars
- APPROVED VENDOR Polyester Braid And Steel Wires
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84554 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
