HUB CITY 0220-84545 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON NGS408032MC Molded Case Circuit Breaker, Type NGS, 600 VAC, 800A, 50 kA Interrupt, 4P, LSI Trip
- TSUBAKI C2040SA26LRB Roller Chain
- APPROVED VENDOR 34A503 Basket Strainer Wrench Universal
- PEER CHAIN 6876 Roller Chain, 100 Feet Length
- EATON 7700K3 Toggle Switch, 125/250 VAC, 10/15A, 3/4, 1 Hp Power Rating, 3Pst Contact
- SANDPIPER S1FB1S2SYNS000. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Stainless Steel, 1 Inch Port
- SPEEDAIRE TTR4410219G Steel Ball Seat
- DDS 408010SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 40 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Material Lifts
- Drive Train Tools
- Door Knob Locksets
- U-Bolts
- Belts
- TURTLESKIN CP Apron
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- WALTER TOOLS F4042 Shoulder Milling Cutter
- DORMER A977 High Speed Drill Bit
- COOPER B-LINE Flextray Series Shelf Brackets
- BUSSMANN CUBE Fuse Compact Circuit Fusible Disconnects, 40A Max.
- PARKER Street Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84545 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
