HUB CITY 0220-84544 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-CAC-443 Plastic Sheet, 2 Inch Thick, 48 Inch Width x 48 Inch Length, Clear, Clear
- APOLLO VALVES 73A1450414A Ball Valve, Size 1 Inch NPT, 2-1/4 Inch Extension, Vent
- 3M 7000126281 70070799427 / 66188 / 7986 Lens Covers, Polyester Film, Sides
- VULCAN HART 715073 Weld Nut
- MASTERDRIVES 1VP50-1/2 V-Belt Sheave, 1 Groove, 1/2 Inch Size
- OSG 8593108 Jobber Length Drill Bit, 10.80 mm Size, 120 Deg., 151 mm Lg, Powdered Metal, V
- WESTWARD 4MHC5 Chisel, 0.875 Inch Shank Size, Hex, Round, 1 3/16 Inch Chisel Tip Wd, 17 3/4 Inch Overall Length
- BALDOR / DODGE 131819 P2B-SXR-203 Pillow Block Bearing Unit
Explore More
- KEYSHAFT
- Wireless Alarms
- Stem Casters
- Glove Holder Clips
- Air Conditioner Compressors
- Aluminum Perforated Sheets
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Metric Thread
- FACOM 34 Midget Open End Wrenches, 15° And 75° Hinged
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- RIDGID Tubing Cutters
- ACCUFORM SIGNS Floor Marking Tape, Roll
- WOODHEAD 130001 Series Cordset
- HOFFMAN Pole Mount Kits
- SALISBURY Electrical Insulating Rubber Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84544 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
