HUB CITY 0220-84537 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 7710517 Ball Valve, Size 1 Inch NPT, Full Port, Bronze, Rough Chromeated
- E JAMES & CO 4060-1/8CTAPE Rubber Buna-nitrile 1/8 Inch Thick 12 x 36 Inch
- GATES 725905015 Flange Adapter, MB End Type
- E JAMES & CO 4050-1/32YTAPE Rubber Buna-n 1/32 Inch Thick 4 x 36 In
- USA SEALING ZSPCR-225 Round Spacer, SS, 3/8 In Lg., 1/2 In O.D., Plain
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 1203W Toggle Switch, Three Way, 15A, 120/277VAC, White
- ATP PE12CY Tubing Polypropylene 1/2 Inch 125 Psi 500 Feet Yellow
- VERMONT GAGE 951140800 #8 SE REV LT. GOLD HANDLE .7601-1.010
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Tubing
- Thermostat Accessories
- Cooling Vests
- Weld Nuts
- Stainless Steel Expanded Sheets
- RINGERS GLOVES Increased Visibility Traffic Control Gloves
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- ANVIL C150 Series Cable Eyelets
- GENERAL TOOLS & INSTRUMENTS LLC Arch Punches
- WALTER TOOLS Protostar Solid Carbide End Mill
- DIXON Spring Guards
- GROVE GEAR NH Series, B-D Style, 832 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84537 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
