HUB CITY 0220-84531 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- AMERICAN TORCH TIP 245-4 Cutting Tip Size 4
- TITAN FASTENERS JJN09080
- MI-T-M AW-0050-0138 Bracket, Universal Mount
- BUSSMANN GDC-250MA Fuse 250ma Gdc 250vac
- APEX-TOOLS M-15MM15 Socket
- LINN GEAR 50FB25HX1.375 Finished Bore Sprocket, 50 Chain, 1.375 Inch Bore Dia., 4.987 Inch Pitch Diameter
- LAB SAFETY SUPPLY 49H029 Carboy Heavy-duty Polypropylene 5.28 Gallon
- SPEC C12181051250M Compression Spring, 52.8 lbs/In Stiffness Rate, 36.2 lbs Load Capacity, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Stepladders
- Letters and Numbers
- Function Generators
- Tower Light Mounts and Bases
- Solders
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, 3 Inch Extended Cuff
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- MASTER COOL Ducted Evaporative Cooler
- SCOTCH Fine Line Masking Tape
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-R Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- PARKER Crimp Hydraulic Hose Fittings with NPTF Connection
- STAFFORD MFG Solution Series Phase Adjuster Couplings, Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84531 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
