HUB CITY 0220-84521 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 4LT36 Hand Operated Bag Sealer Table Top 8in
- OSG 8597522 Jobber Length Drill Bit, #5 Size, 3 3/4 Inch Overall Length
- HAMMOND AP1612 Subpanel, Carbon Steel, White, Powder Coat Finish
- GRAINGER 13556 Round Threading Die, Solid, High Speed Steel, Right Hand, M10-1.50 Thread Size
- KURT MPX90-04-04 Hydraulic Crimp Fitting
- MILWAUKEE VALVE HW234V A R Butterfly Valve, Wafer Type, Lever Handle, Ductile Iron, 5 Inch Valve Size
- BOSTON GEAR 28191 Helical Speed Reducer
- DORMONT 16125BPQR72 0241493 Moveable Gas Connector, 1 1/4 Inch Inner Dia., 72 Inch Length, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Turnout and Extrication Coveralls
- Leather Palm Gloves
- Specialty Tools
- Soapstones
- Liquid Heating and Cooling Coils
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- SUPER-STRUT Beam Connector
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint Brass Thread 90 Deg. Elbows Outlet, FBT x Fipt
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Low Pressure Bolted Compression Couplings, Zinc Bolts
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated Fitting 60 Deg. Elbows, Gasket x Gasket
- LEGRIS 3133 Series 45 Degree Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84521 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
