HUB CITY 0220-84513 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 016049 50HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 2.4375 Inch, Rating 4200 Rpm
- EATON 8CXI-4.5C Current Limiting Fuse, 4.5 A, 8.3 kV, 50 kA Interrupt
- PEER CHAIN 41436 Roller Chain, 50 Feet Length, Stainless Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 50743 Round Carbide Drill, ‎#41 Dia., 0.096 Inch Shank, 13/16 Inch Flute Length
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5-150EPS-RPF Electrically Actuated Ball Valve, Red Kynar, Socket Connection, EPDM Seal, 1-1/2 Inch Size
- SPEARS VALVES 320-103295 Reducer Cross, Socket, Class 100, 10 x 6 Size, PVC
- EATON DH366URKNLP Safety Switch, 600 VAC, 200 Hp At 240 VAC, 400 Hp At 480 VAC, 500 Hp At 600 VAC 3-Phase
- DORIAN CDR-25-HS-CP
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Air and Fuel Filters
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Hard Hat Face Shields
- Non Hazardous and Hazardous Waste Labels
- Lighting Dimmer Accessories
- LOC-LINE In-line Check Valve
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TI 250 Gas Springs, Inch
- ANVIL AS100BTB Series Welded Channels
- WESCO Plastic Box Trucks
- UNGER String Mop
- SMC VALVES Ise75 Series Pressure Switch
- MORSE CUTTING TOOLS 5965 Series Ballnose End Mills
- HUBBELL PREMISE WIRING Phone/Data/Multimedia Faceplates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84513 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€810.57 /unit
