HUB CITY 0220-84486 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 60020 Screw Machine Drill, 2.7 Mm Dia., 130 Degree
- TSUBAKI 120S40 SPKT
- ANVIL 0335301404 Weldec Carbon Steel Butt Nipple, Galvanized, 1 1/4 Inch Size
- BRADY 7362-4-PK 171242 Pipe Marker, Heating Return, Green, White, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- VERMONT GAGE 141191530 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.9153 Inch Size
- PARKER P31DA12SGN0000
- EATON C65DND315AB Definite Purpose Contactors AC, 110/120 VAC Coil, 15A Max Load, 1NC, 3P
- GRAINGER CC-1500-1X3 Bronze Round Tube, 1 1/2 Inch OD, 0.75 Inch ID, 3 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Positioners and Level Loaders
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- Electrical Properties Data Loggers
- Push-Puller Accessories
- Electric Shear Accessories
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Drop Ear Elbow, Press x FNPT
- VIBCO KA Pneumatic Internal Concrete Vibrators
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- BAILEIGH INDUSTRIAL Plate Rollers
- SLOAN Royal 611 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84486 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

