HUB CITY 0220-84473 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 685-C2 Straight Adapter, 1/2 in, CPVC x Press-Fit, Copper, Domestic
- MAIN FILTER INC. MF0691152 OM605 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Seal, 6.42 Inch Height
- SLOAN 38940008
- EATON 10250T15112-1P Pushbutton, 30.5 Mm, Metal, Cam 1, Two-Position, Key, 1No-1Nc, Left Only, Chrome Bezel
- WATTS RK 775/775DCDA-RT 3-4 0888910 Backflow Preventer Rubber Parts Valve Replacement Kit
- OSG 482-2362 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 6 mm Milling Dia., 38 mm Length Of Cut
- OSG 2916508 Spiral Flute Tap, #4-40 Thread Size, 3/16 Inch Thread Length, 1 27/32 Inch Length
- THOMAS & BETTS LTC200 Industrial Grade, Liquidtight Flexible PVC Conduit, 2 Inch, 50 Feet
Explore More
- KEYSHAFT
- Ball Screw Support Bearings
- Monitors
- Key Duplicators
- Axial Fan Accessories
- Welding Torch Handles
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Left Hand Only Welding Glove, Stick
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- TEMPCO Bulb and Capillary Thermostats
- ANVIL C120 Series Cable Studs
- ARO Diaphragm Pumps
- HUGHES SAFETY Thermostatic Mixing Valve
- Genie - Scientific Industries Foam Inserts
- OIL SAFE Clear And Steel Body Grease Guns With Pistol Grip
- MILWAUKEE Track Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84473 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

