HUB CITY 0220-84464 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- WALTER TOOLS 7377933 Jobber Length Drill Bit, 31/64 Inch Size Size, 7.170 Inch Overall Length
- GROVE GEAR GRG8260239.00 GRG-BMQ826-80-R-180 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- MARCOM V0000209EM Office Safety Dvd
- CHICAGO-LATROBE 54020 Jobber Length Drill Bit, #10 Size, 2-7/16 Inch Flute Length, 3-5/8 Inch Length
- TSUBAKI H80SH12 Sprocket
- DIXON PP6VFC4-MG Ball Valve Female Connector
- STREN-FLEX EEF2-912-5 Web Sling Eye Eye 5 Feet 33600b W 12 In
- DIXON FSCV125 Check Valve, Forged Steel, 800 Deg. F Max. Temp., 1975 PSI
Explore More
- KEYSHAFT
- Crimping Tool Kits
- Storage Cabinets
- Vibration Isolator Pads
- Shallow Well Jet Pumps
- Paint Shakers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- RUD CHAIN Washers
- MUELLER INDUSTRIES 126F-CS Basket Strainers
- AMIAD WATER SYSTEMS Filter Screen
- MERSEN FERRAZ Amp-Trap Series A100P Fuses, 1000VAC, 750VDC
- PLAST-O-MATIC MBV Series Manual Ball Valves, CPVC, NPT Threaded Connection
- MERIT BRASS 2104 Brass Nipples, Lead-Free, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84464 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

