HUB CITY 0220-84454 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- DORIAN S08H-SWUCR-1.2-3 Boring Bar Right-Hand 0.308 In
- GRAINGER BULK-RS-NHS70-696 Neoprene Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- AIR HANDLER 6B963 High Capacity Pleated Filter 15 x 20 x 2 Merv8
- IPS ABA955BI Half Kit, Pushenlift Stopper, ABS, Biscuit
- SLOAN 1001504 Waterfree Cleaner
- SMC VALVES VFR2100-3FZ-01T Solenoid Valve, 1/8 Base Mount Size
- TITAN FASTENERS JRN06030
Explore More
- KEYSHAFT
- Roll Groovers
- Cylinder Lift Trucks
- Indenting Machine Marker Plates
- Forced Air Oil Coolers
- Eductor-Jet Pumps
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- CHICAGO PNEUMATIC CP3030 Series Right Angle Air Die Grinders
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
- MAXXIMA Stop/Tail/Turn Light
- BELL & GOSSETT E-90 Series, Circulator Pumps
- SCHROEDER Hydraulic Interchangeable Filter Elements
- SIEMENS Illuminated Push Button Operator
- SLOAN Royal 613 Concealed Solenoid Hardwired Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84454 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

