HUB CITY 0220-84443 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Wednesday, Apr 15
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SANDPIPER S20B1AMTABS600. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Aluminum, 2 Inch Port
- STEARNS BRAKES 1087082A0HBF Vertical Mount Brake, NEMA4 115VAC
- CASH VALVE GT11312109A1 Screw, 1/4-20 Unc-2A, Fillister Head, Oxygen Cleaned
- MI-T-M 11-0040 Belt
- WOODHEAD 1300240193 DND01A-M030 Cordset, 5 Pole, Male Straight, 3m
- MERIT BRASS 6006-2400 Nipple, Size 24 Inch
- GATES XL-075-200-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
- HANSEN FTS318 Hose Coupling, 3/8 Inch Size, Male, Brass
Explore More
- KEYSHAFT
- Crimping Tool Kits
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Emergency Lighting Batteries
- Beam Clamps
- Vinyl Strips
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- GRAINGER Welding Rod Magnesium
- 3M Sandpaper Sheet Rolls
- VULCAN HART Springs
- ZURN Retrofit Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84443 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
