HUB CITY 0220-84441 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108204202033 Brake-Vert Bthru Shaftsw
- GATES 518MXL025 Square Tooth Timing Belt, 0.08 Inch Pitch, 648 Teeth
- BALDOR / DODGE 119703 3525 X 1-1/4 Keyway Bushing
- SUBURBAN GAW-183024 Sine Bar, 0.0002 Inch Parallelism, 24 Inch Length
- GATES 2/5M900JB Belt, 35.43 Inch Length, 0.118 Inch Thickness
- LIFT-ALL EE2603NTX5 Web Sling Eye And Eye L5ft 6600lb W3in
- DYNABRADE 13048 Accessory Kit
- VICKERS 503698
Explore More
- KEYSHAFT
- Horns
- Ear Plugs
- Puller/Separator Sets
- Filter Heads
- Welding Ovens
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- AME INTERNATIONAL Roloc Aluminium Oxide
- MACROMATIC Seal Leakage and Over Temperature Relay
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/16-28 Un
- LOC-LINE Acid Resistant Swivel Nozzles
- BALDWIN ESTATE R016 Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84441 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
