HUB CITY 0220-15974 Worm Reducer, 183L 50/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- KIPP K0269.4102X35 Adjustable Handles 1.38 M10 Orange
- SPEARS VALVES 5021T1-007CSR Industrial Diverter Ball Valve, 3/4 Size, CPVC, 3 Way, Horizontal, EPDM
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR8CCESF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 8 Inch, Cs Centre, Epdm, Cs Plates, Filled, Ss Winconnect
- GRAINGER BULK-PS-PP-349 Plastic Sheet, 0.5 Inch Plastic Thick, 16 Inch Width x 48 Inch Length, White, Semi-Clear
- MACROMATIC THR-11662-34T Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- BOSTON GEAR 2SC187 Shaft Collar, Split Two Piece Clamping
- BUNTING BEARINGS CB081118 Sleeve Bearing, 1/2 Inch I.D., 86/125 Inch O.D., 2 1/4 Inch Length
- ANVIL 0830043204 Nipple, Black Steel, 21/2 Inch x 71/2 Inch Imp
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Tool Kits
- Clamps and Fasteners
- Water Chillers
- Lumber Crayons
- Deck Nails
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- UVEX BY HONEYWELL A700 Series Lightweight Wraparound Safety Glasses
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL AS500EH Series Channel With Elongated Holes
- APPROVED VENDOR Compound Gauge
- DAYTON Proof Coil Chains, Low Carbon Steel Body, Grade 30
- TRILOGY Control Lock
- INNOVATIVE COMPONENTS Detent Pin 1.38 Inch Ball
- PASS AND SEYMOUR Trademaster Series Power Outlet Smooth Wall Plates
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15974 Worm Reducer, 183L 50/1 L
€632.66 /unit
