HUB CITY 0220-15971 Worm Reducer, 183L 25/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 5ZPW7 Thermocouple Wire Type T 20Ga 50 Feet
- WINSMITH E30MDTDN1000Q0 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- APPROVED VENDOR 19D903 Carbide Bur Pointed Cone 1/4
- TEADIT CGF100B.116.24.150 Full Face Cut Gasket, Neoprene, 1/16 Inch Thickness, 24 Inch Size, 150# Class
- GRAINGER GTB-0825-12 Ergonomic Elastomer Tread Wheel, 8 Inch Wheel Dia, 2 1/2 Inch Wheel Wd
- DAYTON 2C646 Blower 176 Cfm 12vdc 5.1a 1875 Rpm
- TB WOODS W6014M20 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 20mm Belt Width
- SMC VALVES VM430-01-32R Mechanical Valve, 1/8 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug and Switch Lockout Devices
- Cordless Impact Wrenches
- Stair Tread Covers and Nosings
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Collet Accessories
- ANSELL 11-900 Hyflex Blue White Nitrile Coated Gloves
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Wrist Support, Gel Damping
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- OMRON High Temperature Fiber Optic Cable
- LOVIBOND Dpd Total Cl2 Reagent Polypropylene 5 Ml
- SECURALL PRODUCTS Stainless Steel Single Wall Induatrial Storage Cabinets
- CASH VALVE Orifices
- SANDPIPER Spools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15971 Worm Reducer, 183L 25/1 L
€632.66 /unit
