HUB CITY 0220-15968 Worm Reducer, 183L 10/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- STARRETT 99186-07-09 16138 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 93 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- CHICAGO PNEUMATIC 8940163635 Washer Compatible with 11C936, P
- REGAL 012473AW Jobber Length Drill Bit, 41/64 Inch Dia., 118 Deg. Point, Bright
- SMC VALVES VQ7-6-FG-S-3A03TO Valve, 4/5 Port Size
- GRAINGER 17665_48_0 Flat Bar Stock, 6061, 3 1/2 Inch x 4 ft Nominal Size, 0.5 Inch Thick, Extruded
- BUSSMANN 170M3740 Semiconductor Fuse, 80A, 690VAC
- TEMPCO TRH50007 Tubular Infrared Heater Assembly, Outdoor, 240 VAC, 1200 W, 5 A, 1.2 kW
- HUB CITY 0270-07597 Worm Reducer, 0.141 Hp, 0.875 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Cooling Equipment Relays
- Confined Space Hoist Mounts
- Ultrasonic Thickness Gauge
- Gas Springs and Dampers
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- AKRO-MILS 30184 Shelf Bins
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 20 mm Glass Culture Tubes
- APPROVED VENDOR R Od Seal 4 Id
- MAUDLIN PRODUCTS Plastic Shim Sheet
- ANVIL Coach Screw Rods
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- JJ KELLER DVDs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15968 Worm Reducer, 183L 10/1 L
€632.66 /unit
