HUB CITY 0220-15967 Worm Reducer, 183L 7.5/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 7.5:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JAX7165X18M
- TITAN FASTENERS NSA279ABX6X8
- RENEWABLE LUBRICANTS 88337 Bio Food Grade Cutting Oil, Grade 32, Tote Per Gallon
- MAIN FILTER INC. MF0337465 HC9021FDT4H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- AMERICRAFT MANUFACTURING BPR24-2-3-TEFC Duct Fan, Totally Enclosed, Size 24 Inch, 3 Phase, 2 HP
- OSG 1756908 Spiral Flute Tap, M12X1.75 Thread Size, 14 mm Thread Length, 85 mm Length, Right Hand, D6
- DORIAN SEHT-1204-AEFN-NU-DNP10HM
- APEX-TOOLS SF-8MM23 Heat Treated Socket
Explore More
- KEYSHAFT
- Drop-In Anchors
- Canvas Chore and Jersey Gloves
- Blade Disposals
- Powder Bulk Level Controls
- Forklift Limiter Fuses
- LOC-LINE Hose Kits
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- ANSELL 70-225 Hyflex Reversible Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- BRADY Safety Inspection Tag, Equipment ID___ Location___ Date By
- KERN AND SOHN 336 Series Single Test Weights
- HONEYWELL Sensors
- SAFETYSTEPTD ADA Warning Pads
- GRAINGER Dispensers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15967 Worm Reducer, 183L 7.5/1 L
€632.66 /unit
