HUB CITY 0220-15966 Worm Reducer, 183L 5/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 62101E10 APOLLO 62101E10
- GEARENCH N144-0
- ELDON JAMES SUP9NN-WN Plug and Nut Assembly, 9/16-18 UNF Thread Size, Natural Nylon, White
- FABORY U51580.050.0100 Dowel Pin, General, 1 In Lg., 1/2 In Pin Dia., Gr. 18-8, SS, Unhardened GRnd, Pln
- BUSSMANN F62C500V45AS Specialty Fuse, 45A, 500V, Silver Plated
- TSI ALNOR 9535-A Anemometer Hot Wire 0 To 6000 Fpm
- APPROVED VENDOR SF4828JJ Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 23/64
- MILWAUKEE VALVE UPBA100SXMA 112 Ball Valve, Low Lead Bronze, 2 Piece, Standard Port, 1 1/2 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump Pump Accessories
- Bell Traps and Drains
- Manual Starter Accessory
- Electrical Glove Accessories
- Slide Hammer Accessories
- LOUISVILLE FS4000 Series Fiberglass Step Ladders
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- MAGLINER Vertical Posts
- LINN GEAR Weld-In Hubs With Shoulder
- NEW AGE Forklift Work Platforms
- BELL & GOSSETT Circulating Pump Kits
- JOHNSON CONTROLS M9124 Series Electric Non-Spring-Return Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15966 Worm Reducer, 183L 5/1 L
€632.66 /unit
