HUB CITY 0220-09573 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GRAINGER 310-002008 Cylinder Bur Sa, Double Cut, 1/8 Inch Shank, 5/32 Inch Head, 1/2 Inch Cut
- BOSTON GEAR 13118 Cast Iron Worm Gear
- DAYTON PP201200240G Strainer
- SPEARS VALVES 854-240CFS Flange, Van Stone, Steel Ring, Socket, 24 Inch Size, CPVC
- PARKER FRP-96-729
- WALTER TOOLS A3393TTP-5 Coolant Fed Drill 5mm 140 Carbide
- APOLLO VALVES 83R24827 Carbon Steel 3 Pcs Full Port Ball Valve with Actuator Ready ISO Mounting Pad, Latch Lock Lever 2 Inch, 2 x Socket Weld
Explore More
- KEYSHAFT
- Brake Tools
- Drum Cradles and Tippers
- Tube Clamps
- Spring Latches
- Hydraulic Manual Stack Valve Systems
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- MCR SAFETY Leather Drivers Cream Work Gloves
- LUMAPRO Miniature LED Bulbs, G40 Lamp Shape
- APPROVED VENDOR Hose Assembly
- SPEARS VALVES CPVC Wafer Butterfly Valves, Gear Operator, EPDM
- KAREWEAR Finger Guard, Split Leather
- FAST CAP Containers
- SQUARE D PowerPact QBP Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09573 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,467.10 /unit

