HUB CITY 0220-09552 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 301101040 Threaded Plug Gage Assembly, #0-80 Thread Size, Go/NoGo, 2B Thread Class
- ACROVYN SM20CAP103N Beige End Cap
- SPEARS VALVES 3301-240P Tee, Socket, 125 PSI, PIP, 24 Size, PVC
- MILWAUKEE 48-20-5005 Sds Plus Core Bit 1 In
- CLEVELAND C86108 Spiral Point Tap, #8-32 Thread Size, 13/16 Inch Thread Length, 2 15/32 Inch Length
- WALTER TOOLS A1148-3.3 5057178 Screw Machine Drill Bit, 3.30 mm Size, 49 mm Overall Length
- SPEARS VALVES ST93PR-408 Pressure Regular Swivel Joint, With 8 Inchngth, MPT x MPT, 1 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Exit Sign and Light Combinations
- Screwdriver Bit And Nutsetter Accessories
- Sliding Door Locks
- Cable Hose Carrier Systems
- Push On Hose Fittings
- DESTACO 213 Series Horizontal Hold Down Clamps
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- BRADY Symbol Label
- HARLOFF SureDry Drying Cabinet
- BRADLEY Bathroom Sink Kits
- 3M Tripods
- SEALMASTER DRPBA Series Tapered Roller Pillow Block Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09552 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,467.10 /unit

