HUB CITY 0220-09520 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON WACM10 Cable, 10 Ft. Cable
- CASH VALVE FR1FHWSSFMES02-D2 Pressure Valve, 2 Inch Size, Iron, Water/Air, 10-55 PSI, Buna-N
- APPLETON ELECTRIC APPFP26C18ML Power Distribution Panel
- OSG 5420405 Square End Mill, Non Center Cutting, 4 Flutes, 5/16 Inch Milling Dia.
- ENERPAC SRS250X Standard Reaction Arm
- MAIN FILTER INC. MF0416887 HHC30266 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.99 Inch Height
- DIXON ST205G Band And Buckle, 100 Ft. Length, 201 Stainless Steel, 0.030 Inch Thickness
- EATON MPL3017S Compact Fluorescent Twist Bulb, 9W
Explore More
- KEYSHAFT
- Retaining and Lock Ring Pliers
- Cordless Crimpers
- Machine Guards
- Pipe Insulation Sheets
- Liquid Heating and Cooling Coils
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Polyurethane Coating, HPPE Lining
- CONDOR Powdered Finger Cots
- AKRO-MILS 30284 Akrobins Super Size Bins
- MUELLER INDUSTRIES 103MAT Silent Check Valves
- B/A PRODUCTS CO. Ratchet Load Binder
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Lighting Fixture, 70 Watt
- SHUR-LINE Onyx Brushes
- BALDOR MOTOR Jet Pump Motors, Single Phase, Footless, ODP, 56C
- ZURN Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09520 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,467.10 /unit
