HUB CITY 0220-09504 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- DICKSON C310 Paper Chart, 3 Inch, -25 To 0 Deg. C, 7 Day Recording
- GATES 43190111
- GATES 710422095 Hose Coupling, 0.374 Inch I.D, 3.35 Inch Length, 2.256 Inch Cutoff Size
- BROWNING S120S260 1188184
- KELCH 420.0001.381 Taper Shank Tool Holder, 45.00 mm Projection
- SCHLAGE F51A GEO 716 Knob Lock, 2, Georgian, Antique Bronze, Different
- VERMONT GAGE 163513440 Reversible Assembly, Class ZZ, Go/NoGo, Carbide
- GRAINGER 40S1.5-6 Alloy Steel Square Bar, 1.5 Inch Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Air Compressor Combination Units
- Electric Sanders
- Ducting Hose Accessories
- Encoder Accessories
- Busplug Hooksticks and Accessories
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Standard, Double Palm, Cowhide
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, Solid Bar
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- HAYWARD YS Series Y-strainer, 4 Inch
- WATERSAVER FAUCET COMPANY Gooseneck Laboratory Faucets
- VESTIL Work Platforms
- TRANSAIR Air Push to Connect Tube Fittings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09504 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,467.10 /unit
