HUB CITY 0220-09460 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASF016025 Compression Spring, 16.5 N/Mm Stiffness Rate, 47 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- TEADIT CP946316316G.034.300 Camprofile Gasket, 3/4 Inch Size, 300# Class, 316 Loose Guide Ring
- NORTON ABRASIVES UNI8501 x 690 Door Closer, Non Hold Open, Non-Handed, 13 Inch Housing Lg, 2 1/8 Inch Housing Dp
- ASHLAND CONVEYOR 24X40X05GSQ Skatewheel Conveyor L 5 Feet Bf 22 In
- PROTO JSCV14B Combination Wrench, 7/16 Inch Head, 6 7/8 Inch Length, Full Polish Chrome, Alloy Steel
- NIBCO NL951K5 T-585-80-LF-LL Ball Valve, 2 Piece, 3/8 Inch Valve Size, FNPT End Style, Silicon Bronze Body
- MAIN FILTER INC. MF0061364 DMD149E10B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 2.75 Inch Height
- SLOAN 27232001
Explore More
- KEYSHAFT
- Ratcheting Wrench Sets
- Locking Sanding Discs
- Logging Tools
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Aluminum Service Poles
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- MEMPHIS GLOVE NXG Cotton Polyester Gloves
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- TRITAN SBLF Series 2-Bolt Flange Mount Bearings
- WARING COMMERCIAL NuBlend Series Blender
- HOFFMAN ProLine G2 Swing Out Mounting Subpanels
- MARTIN SPROCKET MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 160 Chain Number
- SPEEDAIRE Keys
- UNISTRUT P4100 Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09460 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,467.10 /unit

