HUB CITY 0220-09455 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- WEG CWC012-10-30V18 12679860 Miniature Contactor, 12 A, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 110V 50Hz/120V 60Hz, 690 Insulation V
- NOTRAX 055SHG0100
- RULAND MANUFACTURING PSMR32-10-6-A 10mm x 6mm Four Beam Coupling, Aluminum, Set Screw Style, 31.8mm OD, 38.1mm Lg.
- ARO PD10A-ASS-HAA Diaphragm Pump
- WIHA TOOLS 39014 WIHA 39014
- GRAINGER U07111.100.0300 Shoulder Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, 3 In Shoulder Lg., 5/8 In Head Ht., Std, Plain
- WINTERS INSTRUMENTS LY16P101X Pressure Transmitter, -14.5/0/1, 000 Psi, 4/20Ma, 316L Welded, Silicone Filled, 1/2 Inch
- GATES B38 Standard V-Belt, 41 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Battery Specialty Tools
- Refrigeration Access Valves
- Roofing Nails
- Stainless Steel Ball Stock
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- DEVILBISS High Volume Low Pressure Spray Guns
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- WESTWARD Socket Adapters
- BAYHEAD Cube Truck
- DAYTON Hand Nozzles
- REGAL Ball End Mills, Double End, 2 Flutes, HSS, CC, Alcrona
- HUMBOLDT E Series Digital Control Bench Oven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09455 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,467.10 /unit

