HUB CITY 0220-09415 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON 6482C55G21 Digitrip Retrofit DS Direct Trip Actuator
- CLAMPCO 941YL-0150 C410YLW-75-150-S14 T Bolt Band Clamp, 316 SS Marine Grade, 1.5 X 1.37 X 1.62 Inch Size
- EATON H-P1 Terminal Shroud
- HONEYWELL 32042 Instant Cold Pack, Disposable, White, Waterproof, 6 Inch Length, 5 Inch Width
- VALUE LINE VL06T, 6mm Vaccum Ejector, 16 lpm, 6 mm Pressure Port, 6 mm Vacuum Port, 102 psi Max Supply Pressure
- SK PROFESSIONAL TOOLS 87216 Flare Nut Wrench Sae 6-1/16 Inch Length
- KUNKLE 910JFEM06AKE Safety Relief Valve, 150# Flange X 150# Flange, F Orifice, 1 Inch Inlet Size
- WOODHEAD 1301430149 14W47D123IN Cordset 12 Gauge SJOW, 2 Pole/3 Wire, 30.48m, 125V, Inline GFCI
Explore More
- KEYSHAFT
- Butt Weld Tube Fittings
- Backdraft Roof Dampers
- Oil Change Systems
- Tubeaxial Fan Blades
- Pipe Picks
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 10 Gauge, Cotton Polyester Shell
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- MI-T-M Fuel Hoses
- GRAINGER Clutch Plugs
- GATES Quick Disconnect Bushings
- ALTRONIX R2432UL Series AC CCTV Rack Power Supplies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09415 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,467.10 /unit
