HUB CITY 0220-09405 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- GEARENCH QJ312C
- TITAN FASTENERS JJS08040
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRC74-1860FP-3PC Mobile Privacy Storage Cart, 60 X 18 X 80 Inch Size, 1200 Lbs Load Capacity
- SOUTHWIRE COMPANY 65039201 Cord Adapter, Nema L14-30P, Nema Tt-30R, 10 Awg Wire Size, 125VAC, 30 A
- HEIL QUAKER 1177026 Circuit Board
- ANVIL 0861181006 4 X 1 Imp Forged Steel Threaded Reducer
- TB WOODS TL4040234 Taper Lock Bushing, Steel, 4040 Size, 2.75 inch Bore Dia., Standard Keyway
- APPROVED VENDOR M20130.360.1000 Threaded Rod, M36x4 Thread Size, Steel, 1m Lg., Not Gr., Blk Oxide, Class 10.9
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Files and Rasps
- Specialty Hand Trucks
- Truck Mirrors
- Wrot and Cast Copper Tube Fittings
- Automotive Wire and Cable
- HELICOIL Complete Gages, Metric Fine, 4H5H
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Orange Fingertips
- TELEMECANIQUE SENSORS Internal Thread Connector
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-11 Unc Lh
- BROWNING Steel Double Single Sprockets With Split Taper Bushings For No. 60 Chain
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Vortex Rapid Prep AO Coarse Grit Std. Back-Up Pad Discs, Non-Woven
- UNISTRUT P1001A3 Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09405 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,467.10 /unit
