HUB CITY 0220-09368 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CJLB101048 High Pressure Sodium Light Fixture, 100W, 1 Inch Hub Size
- VERMONT GAGE 911316750 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.1675 Inch Size
- SMC VALVES D-F59L Auto Switch
- DORIAN E16M-S-SVUCL-11
- APPLETON ELECTRIC GRX200LC Conduit Outlet Box, Hub Size 2 Inch
- HAM-LET 3000576 MALE CONNECTOR, 316 SS, Compression x MNPT, For 14 mm Tube OD
- ZSI-FOSTER 210-3653 ZSI 210-3653
Explore More
- KEYSHAFT
- Wildland Gear Packs and Bags
- Shallow Well Jet Pumps
- Battery Clamps
- Enclosed Service Carts
- DWYER INSTRUMENTS 475 Series Intrinsically Safe Handheld Digital Manometers
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- LAMP ESR1 Series Full Extension Drawer Slides
- E JAMES & CO Rubber Sheet, General Purpose, 80A
- WALTER TOOLS SNMX Carbide Milling Insert
- HONEYWELL Globe Valve Actuators
- AME INTERNATIONAL Wheel Hub Cleaner Disc
- ABUS 24IB Diskus Padlocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09368 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,467.10 /unit
