HUB CITY 0220-09354 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GEARWRENCH 448DD Interchangeable Point Set, 9 Pair
- AIGNEP 88925-02 Flow Control Stem, Knob, 1/8 Inch Swift-Fit
- GRAINGER ZUSAU70108 O-Ring, 108, 1/4 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 70 Shore A, Natural
- AEROQUIP 1AA12FJA10 Hydraulic Crimp Fitting, Steel x Steel, 45 Deg., Elbow, JIC x Crimp
- VULCAN VFT1212-16C Finned Tubular Air Duct Heater 480v
- ERICKSON CV40EM025250 End Mill Holder, Cv40 Taper Size, 2-1/2 Inch Projection, 19.82 mm Nose Dia
- APPROVED VENDOR 5P957 Union 3/8 Inch Npt Malleable Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Heater Accessories
- LED Can Light Retrofit Kits
- Planer Accessories
- Plastic U-Shaped Channel Stock
- Alternating Relays
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- DAYTON Convertible Hand Truck
- SLOAN Wrenches
- WILTON TOOLS F-Clamps
- MORSE CUTTING TOOLS 2092 Series High Performance Taps, Spiral Point
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09354 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,110.70 /unit

