HUB CITY 0220-09281 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SIEMENS RDG400 Thermostat
- HUCO 728.13 Multi Beam Coupling, 3 Beam, Set Screw Style, 13 Size, Acetal
- CONRADER 6423O-CE-150 Safety Valve, Soft Seat, 1/4 Inch MNPT Inlet, 3/8 Inch FNPT Outlet
- APPLETON ELECTRIC NLPNC22C24ML
- PASS AND SEYMOUR CG752502 Cord Grip, 3/4 Inch Size, Straight, 0.87 to 1.0 Inch Outer Dia., Aluminium
- SMC VALVES EH11R10G Hydraulic Equipment
- APPLETON ELECTRIC Z00896 Ballast
- LUBRIMATIC 10-212 Hose 12 Inch 5000 psi Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressing Tool Accessories
- Durometer Tester Accessories
- Hacksaw and Coping Saw Blades
- ESD and Cleanroom Stools
- Plastic Perforated Sheets
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- MCR SAFETY Mustang Premium Grain Leather Palm Work Gloves
- WEST CHESTER PROTECTIVE GEAR Chemical Resistant Aprons, Blue
- INGERSOLL-RAND Air Disc Sanders
- HUMBOLDT Mesh Sieves
- SMC VALVES Base Mount
- GRAINGER Fire Hose Reels, Racks And Covers
- RUBBERMAID Lab Carriers and Caddies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09281 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,110.70 /unit
