HUB CITY 0220-09217 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- SPEARS VALVES BF-BOKD-120C Overhaul Kit, Disc, Standard Valve, Buna, 12 Size, CPVC
- KERN AND SOHN ECB 20K-2N Bench Scale, 20Kg Max. Weighing, 10g Readability
- APOLLO VALVES 3210501 Standard Port Bronze Ball 1 Inch Size, 2 x FNPT
- VERMONT GAGE 371143510 Thread Plug Gage, Standard, Go, 9/16-12 UNC, 2A, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0620036 R928005864 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.26 Inch Height
- GATES 12G-12MQLH90S-037XBULK
- FATH INC 093VT6060 Joining Plate, Tee Flat Plate, 58 mm x 58 mm x 4 mm, 5 17/64 mm Slot Width
- BALDOR MOTOR VEJMM3615T Close Coupled Motor, 230/460V, 1800 RPM, 5 hp, 3 Phase, TEFC, 184JM Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- UV Flashlights
- Tire Spreaders
- Float Valves With Float
- Floor Machine Accessories
- Pressure Washer Hose Reels
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread With Maximum Length
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- YOKE Coupling Link
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-L Style, 824 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
- TEKTON Stubby Combination Wrench
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09217 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,110.70 /unit

