HUB CITY 0220-09201 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- ASHCROFT 20W1005SH 02L XZG 100# Pressure Gauge, Corrosion-Resistant Case, 0 to 100 PSI, 2 in Dial, 1/4 in NPT Male, Bottom
- STEARNS BRAKES 54270971508 Support Plate Assembly/Less Coil
- CINCINNATI FAN ASQF-3F
- SPEEDAIRE 4GPK4 Element General Purpose 1065 Cfm
- ECEF R0111004 Thikness Spring, 1,0mm Size
- SPEARS VALVES 5038T1-005 Diverter Ball Valve, 16mm Size, PVC, 3 Way, Horizontal, FKM
- BISHOP-WISECARVER 71-5
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Guns
- Zone Valve Accessories
- Twist Lock Receptacles
- Aluminized Aprons
- Belt-Driven Tubeaxial Fans
- AKRO-MILS 35300 Nest And Stack Totes
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- ANSELL 32-125 Hynit Abrasion Resistant Gloves
- JOHN GUEST Metric Union Tees, Acetal Black
- TYGON E-3603 Tubings, Metric Size
- SUPER MET-AL Water Based Jumbo Auto Markers
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Wire Mesh, 250 Micron, Buna Seal
- MARTIN SPROCKET D Conventional 5 Groove Stock QD Sheaves
- VELP SCIENTIFIC Lab Reactors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09201 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,110.70 /unit

