HUB CITY 0220-09162 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SITOP 6EP15363AA00 Stabilized Power Supply, 600 V Dc, 24V Dc, 480W, 20, Din Rail
- EATON XTAR007B21D3E032 Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 550-600 V, 50/60 Hz, 2No-2No, 6.4-32 A C396
- BOSTON GEAR CASC150 Shaft Collar, Split One Piece Clamping
- TB WOODS 2BK40 X 3/4
- SMC VALVES CDBA2F50-400-HN-Z73L4 Cylinder, Cba1, Double Acting Auto Switcher
- UNITHERM IV10824 Valve Insulated Cover, Size 108 x 24 Inch
- GRAINGER ZUSA-PU-56 Polyurethane Strip, Std, 1 x 6 Ft, 1/4 Inch Thickness, Black, Open Cell, Plain, Extra Soft
- NORLAKE 162738 NOR-LAKE SCIENTIFIC 162738
Explore More
- KEYSHAFT
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Cable Protector Accessories
- High Temperature Lead Wire
- Railroad Spill Containment
- Air Winches
- OETIKER 159 Series Adjustable Clamps, Stainless Steel Band
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel
- MARTIN SPROCKET Mine Duty M-HE30 Bushed Drum Pulleys
- REGAL Spiral Point Taps, Bottom, HSS, TiALN
- GRAINGER SBR Abrasion Resistant Rubber
- BURNDY U Die Kits, 12 Ton
- VOLLRATH Hinge Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09162 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,110.70 /unit
