HUB CITY 0220-09161 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- QORPAK PLA-03322 Bottle 2000ml 89-400
- TITAN FASTENERS BEL06056
- DIXON FMBV45F25F Ball Valve, 2-Way, Female Swivel Inlet, 4-1/2 NST Inlet, 2-1/2 MNST Outlet
- MAIN FILTER INC. MF0606337 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.6 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDA43P5BUF Lighting Fixture, Lumen 4000
- PROPPER F5634750013XL Belt, 3Xl, 1 1/2 Inch Width, Black, Nylon, 50 In
- BALDWIN FILTERS PA2009 Air Filter Element
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saw Kits
- HPLC Waste Can Accessories
- Table Saws
- Fire Extinguisher Cabinets
- Temporary Emergency Shelters
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- MILWAUKEE High Speed Steel 3 Flat
- SHURTAPE Foil Tape
- GENERAL ELECTRIC SKLC Frame Circuit Breaker
- GREENLEE EMT Mechanical Benders
- 3M 5200 Marine Adhesive Sealants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09161 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,110.70 /unit
