HUB CITY 0220-09131 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- NIBCO NHE300L F-918-B Check Valve, Flanged, 8 Inch Size, Cast Iron, Swing
- IDEAL 35-910 11-In-1 Screwdriver
- HUMBOLDT H-1345.5 Hammer Guide, Adjustable
- PBC LINEAR RS-2400-024.000
- MORSE CUTTING TOOLS 52808 Ballnose End Mill, 0‎.058 Inch Dia., 1-1/2 Inch Length
- BALDOR MOTOR EJMM3314T-G Close Coupled Motor, 230/460V, 3600 RPM, 15 hp, 3 Phase, ODP, 215JM Frame
- EATON P3BHMC3700N Circuit Breaker Plug-In Unit With 100 Percent Neutral, 600 VAC, 700A, 4 Wires, HMC Frame
- TITAN FASTENERS HYA06028
Explore More
- KEYSHAFT
- Recorder Datalogger Accessories
- Flared Tube Fittings
- Communication Cables
- File Cleaners
- Cup and Lid Dispensers
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- DICKSON 3 Inch Charts
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- BRADY Pipe Marker, Sewer
- SPEARS VALVES Butterfly Valve PVC Standard Valve Overhaul Kits, EPDM
- EATON LGHDC Series DC Circuit Breakers
- SMC VALVES Asd Series Dual Speed Controller
- UNISTRUT P1004A Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09131 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
