HUB CITY 0220-09079 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- BRADY 86801 Label, Polyester, Adhesive Sign Mounting, 3 1/2 x 5 Inch Sign Size, 0.01 Inch Thick
- GATES 9388-4075 Super HC Molded Notch Powerband V-Belt
- SIOUX CHIEF 245-96440C04
- RULAND MANUFACTURING MQCL-14-A 14mm Quick Clamping Shaft Collar, Aluminum, Quick Release, 38mm OD, 10mm Wd.
- MARTIN SPROCKET 6 C 70 TB Sheave, TB Bushing, 7.4 Inch Outside Dia., 6 Groove, 7 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- HALLOWELL DRHCEL7230ME Extra Shelf Level 30d x 72 Inch Width Steel
- DORIAN AS-32T-ADTHOR-4
- OSG 1652008308 Extension Tap, M18X2.5 Thread Size, 25 mm Thread Length, 180 mm Length, Right Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Food Labels
- Wagon Trucks
- Negative Air Machine Accessories
- 3.3 Inch Diameter Motors
- FERNCO Pipe Repair Kits
- HARVEL CLEAR PVC Tee Fittings
- DAYTON General Purpose Motors, 3 Phase
- COOPER B-LINE IPH Series Pipe Clamps
- SPEARS VALVES PVC Duct Fitting Reducing Tees, Belled Socket
- OMRON Lights
- MILWAUKEE VALVE 30 Series Bronze Ball Valves, Full Port
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09079 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
