HUB CITY 0220-09070 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 161403220 Reversible Assembly, Class Z, NoGo, Steel, Green
- MARTIN SPROCKET 10B47 Roller Chain Sprocket, 10B-1 Chain, Stock Bore, 47 Teeth, 237.676 mm Pitch Dia., Steel
- TB WOODS 707.19.2424 Beam Coupling, 19 Mm O.D.
- COOPER B-LINE 1212 E NK Wireway End, No Knockout, 12 x 12 Inch Size, Steel, Gray
- WEATHERHEAD 7755X04X02X04 Male Run Tee, Adapter Tee, Compression x MNPT x Compression
- BALDOR / DODGE 128143 F2B-SLX-104S Flange-Mount Bearing
- MARTIN SPROCKET ML276 32MM Jaw Coupling, 32 mm Size
- NORGREN 22YY99 Spare Kit, With Seal And Cover Strip
Explore More
- KEYSHAFT
- Milling and Drilling Machines
- LED Indoor Light Fixture Accessories
- Footwear Traction Devices
- Step Stools
- Garden Hose Connectors and Adapters
- ANSELL 32-125 Hynit Abrasion Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS Extended Coupling Without Stop, Press x Press
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- AIRMASTER FAN PLDA Series Inspection Doors
- NORTON ABRASIVES R823P/R811 BlueFire ZA Medium Grit Cloth Narrow Benchstand Belts
- ADAPT-ALL 5201 Series Tube Nuts
- AMETEK LAMB Brushed Motors, 5.7 Frame Size, 24V, Peripheral-Q, 2 Stage
- STARRETT 92513 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09070 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
