HUB CITY 0220-09064 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SMC VALVES AMC520-04D Exhaust Cleaner, 1/2 Inch Size, Standard Port
- VON DUPRIN 98EO 3 32D Rim, 36 Inch Size, Fits 4 1/2 Inch Stile Width, Non-Handed, Mechanical
- TEADIT CGR1076.018.034.150 Ring Cut Gasket, NA1076, 1/8 Inch Thickness, 3/4 Inch Size, 150# Class
- WALTER TOOLS 22466-UNC5/8 5078238 Spiral Flute Tap, 5/8-11 Thread Size, 25 mm Thread Length, 110 mm Length
- SOUTHWIRE COMPANY 55817199 Copper Wire, Three Conductor, 3 Awg
- SPEARS VALVES 1880-005 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 1/4 x CL Size, PVC
- SPEEDAIRE 5UZK6 Air Cylinder 16-1/2 Inch Strok 23-1/4 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Industrial Diaphragm Pumps
- Bench Grinders
- Annular Cutter Sets
- Welding Blankets Curtains and Screens
- Plug Gauges
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNF, 3B
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 861SS Y Strainers
- EATON CH Series Filler Plates
- GROVE GEAR GR Series, HM-H1 Style, 830 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- BROWNING Steel Double Sprockets For No. 60 Chain
- WATTS RK-876V Series Backflow Preventer Repair Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09064 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
